Petra

Börnerová

Singer & Accordionist

Tomáš

Bobrovniczký

Singer, guitarist  & drummer

 

PETRA BÖRNEROVÁ


ČESKY:

Česká zpěvačka Petra Börnerová působí na evropské scéně od roku 2005. Na rozdíl od ortodoxně bluesové minulosti se dnes zpěvačka Petra Börnerová nechává inspirovat též folkovými, jazzovými a rockovými podněty. Výsledkem je kultivované z jazz-blues vycházející písničkářství na špičkové instrumentální úrovni. Repertoár tvoří kromě vlastních kompozic také cover písničky například od interpretů Keb´Mo, Eric Bibb, B.B. King, Robben Ford, Etta James a další. Petra Börnerová má za sebou stovky vystoupení nejen v ČR, ale i v zahraničí (HU, SK, PL, DE, AT, CH a SRB).


Petra Börnerová se narodila v Duchcově na severu Čech. Od dětství žila v  Bílině, kde vystudovala Základní školu a později i Obchodní akademii. V  sedmi letech objevili rodiče v  Petře talent, proto ji přihlásili na  Základní uměleckou školu v  Bílině, kde studovala hru na akordeon. V jedenácti letech se sama začala učit hrát na akustickou kytaru a později přešla i na elektrickou. 


V šestnácti letech si založila svou první dívčí kapelu „Attic Rooms“, kde zpívala a hrála i její sestra Veronika (zpěvačka spolku Kolečkový dům). Repertoár tvořily skladby od Nirvany, Pearl Jam, Radiohead, Oasis, ale i pokusy o vlastní tvorbu. V  tomto období byla také členkou drum’n bassové kapely „Surrounding“, kde podbarvovala hudbu el. kytarou. V osmnácti letech se začala zajímat o blues. Její první bílinská bluesová kapela se jmenovala „Zbrusu Nový Band“.Po ukončení Obchodní akademie se rozhodovala, zda půjde studovat akordeon na konzervatoř v  Teplicích, nebo se začne více věnovat bluesovému zpěvu. V průběhu studia akordeonu na teplické konzervatoři však poslechla svůj vnitřní hlas a odjela do Prahy zkusit štěstí jako zpěvačka. 


Osud Petře přál, měla štěstí a dostala se pod křídla významné české jazzové zpěvačky Jany Koubkové. Petra na toto období velice ráda vzpomíná, díky Janě získala nové zkušenosti i sebevědomí a také kamarádství s  Janou. Během studia u Jany Koubkové si Petra našla svou první pražskou kapelu, která se jmenovala „Hand‘s Free Blues“, se kterou se jí pomalu ale jistě začal plnit její sen. Ve svých dvaceti letech začala pravidelně zpívat po pražských jazz-bluesových klubech. Po krátké době se Petra do Prahy přestěhovala, kde se nejprve živila jako prodavačka módy pro mladé a po večerech zpívala. Bluesem se u nás bohužel uživit nedá. Dále pak vystřídala ještě 2 profese, kde využila své středoškolské vzdělání.V  kapele HFB zpívala skoro pět let, a pořád doufala v to, že se kapela pohne směrem vzhůru. Bohužel se tak nestalo. Byla jejím nejmladším členem a muzikanti v  kapele byli moc pohodlní na to, aby zkusili štěstí třeba i v  zahraničí. Petru potkala další osudová náhoda, chtěla se vyvíjet dál a najít kapelu, která by jí nebrzdila v  jejím snu. Objevila v  Muzikusu inzerát, že mladá bluesová kapela hledá zpěvačku. Na konkurz šla, ale nedopadl pro Petru dobře, kapela moc Petře nevěřila a asi ani nebyla ještě dost vyzrálá zpěvačka, proto jí nepřijali. Vše špatné je však pro něco dobré. Petra padla do oka jejich bubeníkovi ze Slovenska Tomášovi „Bobkovi“ Bobrovniczkému, který byl již v té době velmi úspěšným bubeníkem a hrál s různými známými osobnostmi. Tomáš se stal nakonec i životním partnerem Petry. Založili spolu kapelu s  vynikajícími maďarskými muzikanty z  Budapešti. Takže to pro Petru už lépe dopadnout nemohlo. Tomáš se také staral i o manažerskou práci, kterou dělá dodnes. Publikum na jejich vystoupení reagovalo velmi pozitivně, proto začali s  kapelou koncertovat pravidelně a objeli kus Evropy. Kapela se jmenovala „Petra Börnerová feat.: Benkő Zsolt“ a absolvovala několik úspěšných koncertů doma i v  zahraničí, natáčení pořadu České Televize „Blues ze Staré Pekárny“ a nahrávání Live CD v  klubu „Stará pekárna“ v  Brně, dále také natáčení na největším českém bluesovém festivalu Blues Alive v  Šumperku, kde si kapela zahrála v  hlavním programu. Po třech letech aktivního hraní se však band rozpadl kvůli velké vzdálenosti členů kapely a náročnému cestování. Po menší pauze zpěvačka s bubeníkem oslovili významného slovenského hudebníka, skladatele a kytaristu Miloše Železňáka, se kterým dali dohromady kapelu „Petra Börnerová band“. V roce 2008 kapela vydala své debutové studiové CD s  autorskou tvorbou. Na rozdíl od ortodoxně bluesové minulosti se dnes zpěvačka Petra Börnerová nechává inspirovat též folkovými, jazzovými a rockovými podněty. Výsledkem je kultivované z  jazz-blues vycházející písničkářství na špičkové instrumentální úrovni. Petra Börnerová má za sebou stovky vystoupení nejen v ČR, ale i v  zahraničí.


Koncem roku 2012 vydává s Tomášem Bobrovniczkým CD pod názvem “Acoustic session”, kde hostují různí muzikanti.


V roce 2015 vydávájí další CD pod názvem “Acoustic session 2.”, které se nese ve stejném duchu jako předešlé.


Od dva roky později vydávají záznam z koncertu v brněnském klubu Stará pekárna pod názvem “Acoustic live”.


V současné době vystupuje se svým rodinným triem kde na kytaru hraje její manžel Tomáš Bobrovniczký a na bicí  jejich syn Tomáš.  S triem příležitostně hostuje maďarský zpěvák a foukačkář Besenyei Csaba. V roce 2017 a 2018 s triem  spolupracoval islovenský baskytarista Fedor Frešo.

ENGLISH:

Petra Börnerová, a female Blues/Jazz singer from Czech Republic, has been performing on the European scene already since 2005. In the past she was a singer of the "orthodox" (urban) Blues, but now she is also inspired by elements of, Jazz, Folk and Rock. As a result, you will find sophisticated Jazz-Blues creations with an amazing high level of her vocal expression. Her set list includes own compositions as well as cover versions from great artists like Keb'Mo, Eric Bibb, B.B. King, Robben Ford, Etta James and others.


Börnerová has given already hundreds of concerts, not only in the Czech Republic , but also in a number of other European countries (HU, SK, PL, DE, AT, CH and SRB).
Historie kapel / History of the bands:

1996 - 1997  Attic Rooms

1997 - 1998  Surrouding

1998 - 1999  Zbrusu nový band

1999 - 2004  Hand’s free blues band

2005 - 2008  Petra Börnerová band feat. Benkő Zsolt (CZ/SK/HU)

2008 - 2014  Petra Börnerová band feat. Miloš Železňák (CZ/SK)

2009 -          Petra Börnerová duo (CZ/SK)

2014 - 2018  Petra Börnerová duo & Besenyei Csaba (CZ/SK/HU)

2017 - 2018  Petra Börnerová trio & Fedor Frešo (CZ/SK)

2015 -          Petra Börnerová trio (CZ/SK)Spolupráce / Cooperation:

Juraj Turtev (SK)

Gwyn Ashton (AUS)

Fedor Frešo (SK)

Eddie Martin (UK)

Roman Pokorný & Blues box heroes (CZ)

Bornemissza Ádám (HU)

Erich Boboš Procházka (SK)

Miloš Železňák (SK)

Marcek Flemr (CZ)

Jana Koubková (CZ)

Besenyei Csaba (HU)Nahrávky / Records:

2001 - Handsfree - demo (unofficial record)

2005 - Petra Börnerová band feat. Benkő Zsolt - Live at Stará Pekárna (Pure Music, 2014)

2006 - Petra Börnerová band feat. Benkő Zsolt - Live at Gastro blues Paks (CD+ DVD – unofficial record)

2007 - Petra Börnerová band feat. Benkő Zsolt & Chris Duarte - Live in Ústí nad Labem (unofficial record)

2008 - Petra Börnerová band - (Miloš Železňák, 2008)

2012 - Petra Börnerová duo - Acoustic session (Pure Music, 2012)

2015 - Petra Börnerová duo & Besenyei Csaba - Acoustic session 2. (Pure Music, 2015)

2017 - Petra Börnerová trio & Besenyei Csaba - Acoustic live (Pure Music, 2017)

2018 - Petra Börnerová trio & Fedor Frešo - LIVE 2018 (SOZAT, 2018)